Candidate Endorsements for 2022 General Election 


Federal 

U.S. Senate: Jerry Moran, Manhattan 


U.S. House

Dist. 1 Tracey Mann, Salina

Dist. 2 Jake LaTurner, Topeka

Dist. 3 Amanda Adkins, Overland Park

Dist. 4 Ron Estes, Wichita


Statewide 

KS Governor/Lt. Governor:

Derek Schmidt, Independence

Katie Sawyer, McPherson

KS Attorney General: Chris Mann, Lawrence

KS Secretary of State: Scott Schwab, Overland Park

KS Insurance Commissioner: Vicki Schmidt, Topeka


Kansas Senate Special Election 
Dist. 38 Ronald Ryckman Sr., Meade


Kansas House 

Dist. 2 Kenneth Collins, Mulberry

Dist. 3 Chuck Smith, Pittsburg

Dist. 7 Dan Goddard, Parsons

Dist. 8 Chris Croft, Overland Park

Dist. 9 Fred Gardner, Garnett

Dist. 10 Christina Haswood, Lawrence

Dist. 13 Joe Newland, Neodesha

Dist. 14 Charlotte Esau, Olathe

Dist. 18 Cindy Neighbor, Shawnee

Dist. 23 Susan Ruiz, Shawnee

Dist. 24 Jarrod Ousley, Merriam

Dist. 27 Sean Tarwater, Stilwell

Dist. 28 Carl Turner, Leawood

Dist. 31 Louis Ruiz, Kansas City

Dist. 32 Pam Curtis, Kansas City

Dist. 34 Valdenia Winn, Kansas City

Dist. 38 Timothy Johnson, Basehor

Dist. 39 Owen Donohoe, Shawnee

Dist. 42 Lance Neelly, Tonganoxie

Dist. 44 Barbara Ballard, Lawrence

Dist. 45 Mike Amyx, Lawrence

Dist. 47 Ronald Ellis, Meriden

Dist. 48 Dan Osman, Overland Park

Dist. 50 Fred Patton, Shawnee

Dist. 51 Kenny Titus, Wamego

Dist. 52 Jesse Borjon, Topeka

Dist. 56 Virgil Weigel, Topeka

Dist. 60 Mark Schreiber, Emporia

Dist. 61 Francis Awerkamp, St. Marys

Dist. 63 John Eplee, Atchison

Dist. 66 Sydney Carlin, Manhattan

Dist. 67 Michael Dodson, Manhattan

Dist. 71 Steven Howe, Salina


Kansas House (cont.) 

Dist. 72 Avery Anderson, Newton

Dist. 73 Les Mason, McPherson

Dist. 74 Stephen Owens, Hesston

Dist. 76 Eric Smith, Burlington

Dist. 77 Kristey Williams, Augusta

Dist. 81 Blake Carpenter, Derby

Dist. 83 Henry Helgerson, Eastborough

Dist. 87 Susan Estes, Wichita

Dist. 89 KC Ohaebosim, Wichita

Dist. 93 Brian Bergkamp, Haysville

Dist. 95 Tom Sawyer, Wichita

Dist. 97 Nick Hoheisel, Wichita

Dist. 100 Daniel Hawkins, Wichita

Dist. 101 Joe Seiwert, Pretty Prairie

Dist. 102 Jason Probst, Hutchinson

Dist. 104 Paul Waggoner, Hutchinson

Dist. 105 Brenda Landwehr, Wichita

Dist. 106 Lisa Moser, Wheaton

Dist. 107 Susan Concannon, Beloit

Dist. 108 Brandon Woodard, Lenexa

Dist. 109 Troy Waymaster, Bunker Hill

Dist. 110 Ken Rahjes, Agra

Dist. 111 Barbra Wasinger, Hays

Dist. 112 Tory Arnberger-Blew, Great Bend

Dist. 114 Michael Murphy, Sylvia

Dist. 115 Gary White, Ashland

Dist. 116 Kyle Hoffman, Coldwater

Dist. 118 Jim Minnix, Scott City

Dist. 120 Adam Smith, Weskan

Dist. 121 John Resman, Olathe

Dist. 122 Bill Clifford, Garden City

Dist. 123 Bob Lewis, Garden City

Dist. 125 Shannon Francis, Liberal